Стихії зберігають овочі

Стихії зберігають овочі

Вітчизняна компанія забезпечує українські господарства потужними та якісними системами зберігання овочів.

Для господарства «Агростар-Україна», яке вирощує картоплю у Чернігівській області, минулий сезон видався непростим. Продукція приходила до сховищ перезволоженою.

Тільки завдяки раніше встановленій системі активної вентиляції господарству вдалося зберегти урожай у задовільній якості, каже засновник СТОВ «Агростар-Україна» Андрій Іщенко.

«Зволожений продукт без такої установки неможливо поставити на зберігання, – резюмує він. – Тому, все що ми вимагали від цієї системи, ми отримали, – якісне лікування та підсушування продукту».

Обладнання, яке врятувало урожай чернігівського господарства, поставила компанія «4 Стихії». І якщо «Агростар-Україна» працює з нею повноцінно тільки другий сезон, то овочеве господарство «Органік-Д» (Вінницька область) – з самого початку заснування, з 2017 року.

Чому українські виробники овочів обирають саме це вентиляційне обладнання, вони пояснюють в цьому матеріалі.

Переваги постачальника

Вибір постачальників вентиляційного обладнання в Україні не дуже великий, зауважує Іщенко, сам він вибирав між трьома.

«І наш вибір пав на «4 Стихії», тому що, по-перше це була українська компанія, по-друге, вони змогли зробити більш конкурентну ціну серед двох інших, і ми були задоволені тою системою, яку вони нам запропонували. Були якісь робочі технічні нюанси, але всі питання 4 Стихії закривали, з жодною проблемою ми не залишались наодинці», – розповідає засновник «Агростар-Україна».

Вадим Кричковський, власник «Органік-Д», яке спеціалізується на вирощуванні борщової групи, може назвати відразу 6-7 компаній в Україні та Європі, які постачають активну вентиляцію для овочесховищ. Вони розглядали майже всіх, і в результаті також зупинились на компанії «4 Стихії».

Система централізованого холодопостачання та активної вентиляції для овочесховища ємністю 1200 т (Івано-Франківська область)

«По-перше я відчував, що молода компанія, яка хоче створити собі нормальну репутацію, має зробити більш якісно і краще, ніж ті, що працюють не перший рік. До того ж у них була гарна ціна – нижче відсотків на 20 навіть від українських конкурентів», – згадує Кричковський.

 

З самого початку «Органік-Д» замовляли холодильні машини та системи вентиляції для зберігання 3 тис. т моркви. Поступово компанія добирала нові опції і зараз використовує обладнання на всі овочеві культури – цибулю, буряк, капусту, картоплю.

Обладнання «4 Стихій» початково розроблялося для зберігання картоплі та цибулі. Нещодавно вони адаптували систему для зберігання решти овочів борщового набору – моркви, буряка, капусти.

«Ми зробили це зокрема для того, щоб допомогти виробникам овочів економити на електроенергії під час зберігання, адже зимою це можна робити без холодильної системи – за рахунок зовнішнього холодного повітря», – розповідає Олександр Шейко, директор компанії «4 Стихії».

Системи активної вентиляції, холодопостачання та зволоження
для першої черги овочесховища ємністю 1500 т коренеплодів (Вінницька область)
Системи активної вентиляції, холодопостачання та зволоження
для першої черги овочесховища ємністю 1500 т коренеплодів (Вінницька область)
 

Варіанти виконання систем

Система активної вентиляції для зберігання картоплі, коренеплодів і капусти в контейнерах складається з повітрозмішуючого агрегату, який має контакт через клапан з зовнішнім повітрям та забирає його (і, за необхідності, змішує з внутрішнім для отримання оптимальної температури), холодильної секції, напірних вентиляторів, датчиків та ін. Вона забезпечує нормальну правильну циркуляцію повітря у камері зберігання, продувку масиву продукції, підтримання необхідної температури.

Система в автоматичному режимі забезпечує для картоплі виконання технологічних режимів – обсушування після збору урожаю від зайвої вологи, лікування, поступове зниження температури (картоплю не можна охолоджувати швидко, бо в неї з’являється солодкий присмак), зберігання з правильним повітрообміном. Для моркви, буряка і капусти самими важливими компонентами успішного зберігання є швидке охолодження, дотримання параметрів зберігання та вентиляція масиву для підтримання рівного поля температур і видалення продуктів життєдіяльності овочів.

Картоплю, зважаючи на її особливості, можна нормально зберігати тільки з використанням систем активної вентиляції. Холодильне обладнання необхідно додавати для зберігання посадкового матеріалу і для зберігання товарної картоплі після початку весни в теплий період року.

Системи активної вентиляції, холодопостачання та зволоження
для першої черги овочесховища ємністю 1500 т коренеплодів (Вінницька область)

Щоб поставити традиційну холодильну машину у сховище, «Агростар-Україна» на їхній обсяг продукції (800 т) треба 50 тис. євро. Господарство поки що не готово стільки віддати за це. Тому воно вибрало лише вентиляційні системи.

«Нам було достатньо підтримувати у середині камери температуру на рівні зовнішньої, щось нагнітати для охолодження та зберігати картоплю у сухому стані», – розповідає Іщенко.

Системи активної вентиляції, холодопостачання та зволоження
для першої черги овочесховища ємністю 1500 т коренеплодів (Вінницька область)

Без холодильних машин складно зберігати належним чином тільки ранні сорти картоплі, такі як Рів’єра, Коломбо, Прада, каже він, адже у них невеликий період спокою, і якщо температура вище 4 градусів тепла, і клубні починають активно проростати.

«Ми ж зберігаємо сорти, які мають довгий період спокою, і можуть переносити коливання температур, – пояснює Іщенко. – Це середньо-ранні, середньо-пізні сорти. Тому ми й закладали їх, з прицілом, щоб зберігати без холодильника».

Ніяких проблем технічного характеру при зберіганні взимку у «Агростар-Україна» не було: обладнання працювало коректно, без збоїв, видавало все, на що розраховано – потужність, споживання електроенергії тощо, додає власник господарства.

Економія та якість

У холодні періоди зими система активної вентиляції суттєво заощаджує електроенергію. Наприклад, для камери зберігання на 800 т моркви система буде споживати 9 кВт/год, тоді як холодильна машина на таку ж камеру – 30 кВт/год.

Навіть, коли половину зими працює холодильна машина, а решту – вентиляція, це суттєво вплине на енергозаощадження. До того ж, враховуючи зимові відключення світла, генератор на вентиляцію потужністю у середньому 15 кВт буде коштувати значно дешевше, ніж генератор для холодильної машини на 40-50 кВт.

«Зараз зима на зиму не схожа, – зауважує Шейко. – Бувають такі, як у 2018-2019 роках, коли холодильне обладнання не вмикалось майже зовсім, наприклад, на одному з об’єктів, де зберігалась морква». Натомість у теплу зиму цього року холодильне обладнання працювало практично постійно.

Вентиляційна машина забезпечує не тільки енергоощадне охолодження, а й кращу продувку масиву продукції порівняно з традиційними холодильними підходами, в яких повітроохолоджувачі встановлюються над продукцією – вони набагато гірше продувають її, гірше видувають звідти вуглекислий газ та етилен та набагато гірше доставляють всередину свіжий кисень. «А вентиляційна машина, завдяки своєму конструктиву (подача повітря над продукцією, а висмоктування його на рівні підлоги), забезпечує обов’язкову циркуляцію повітря через продукцію», – пояснює директор «4 Стихій».

Особливий вид обладнання – напірна стіна, яка продуває не тільки простір між контейнерами, а й самий вміст контейнера. Вона дуже ефективна для зберігання цибулі, яка вимагає особливого режиму сушіння. Також напірна стіна використовується при зберігання продукції навалом.

Власне забезпечення

Компанія «4 Стихій» два основних види обладнання – традиційне холодильне обладнання і вузькоспеціалізоване. Для створення холодильних машин використовуються європейські компоненти – компресори Bitzer та Frascold, теплообмінники (випарники) Thermofin, Guentner, Thermokey та ін., автоматику Danfoss, Castel тощо.

Системи активної вентиляції «4 Стихії» виготовляє з комплектуючих виробництва Нідерландів, Швеції, Німеччини. Це двигуни Rider, Siemens, ABB або WEG, лопаті для вентиляторів Multi-Wing.

Виробництво розташоване у Вишневому Київської області. При ньому є відділ програмістів, який займається розробкою програмного забезпечення на компонентах Siemens та Schneider.

«І це дуже великий та важливий етап роботи, тому що у кожної машини є свої технологічні режими та вимоги, – каже Шейко. – Наприклад, щоб обладнання для цибулі виконало задачу сушіння, використовуючи зовнішнє повітря, потрібно, щоб логіка контролера могла це забезпечити. У нас вже розроблені технологічна карта та базові блоки ПЗ, які адаптуються під кожну конкретну задачу клієнта».

Кричковський з «Органік-Д» зазначає доступний, логічний гарний інтерфейс управління – зрозумілий, за його словами, навіть для простого завідуючого складом або технолога. «Вимірювати щось для того, щоб вмикати обладнання, не потрібно: є культура – є для неї встановлений режим, треба просто натиснути на кнопку, – каже він. – До речі, завдяки тому, що «4 Стихії» самі розробляють програмне забезпечення, їм завжди можна поставити задачу щось змінити у процесі експлуатації».

Зручний сервіс

Всі виробники овочів одностайно виділяють, як перевагу, віддалений контроль обладнання замовника сервісом «4 Стихій». Іщенко каже, що спеціалісти компанії-постачальника майже до них не виїжджали – все вирішували дистанційно «Це дуже важливо, тому що у питанні зберігання, у випадку аварії, за час, поки приїде людина з іншого регіону, може пошкодитись товар», – пояснює він.

Системи активної вентиляції, холодопостачання та зволоження
для першої черги овочесховища ємністю 1500 т коренеплодів (Вінницька область)

В «Органік-Д» обладнання «4 Стихій» працює шостий рік, і за цей час з ним ніколи не було проблем, зазначає Кричковський, бо сервісні інженери завжди вчасно приїжджають на обслуговування. Якось побачили, що в одному місці від вібрації могла перетертися трубка, яка постачає фреон, і повідомили про це «Стихіям». Вже через три години спеціалісти приїхали з Києва та попередили проблему, яка ще не встигла виникнути.

«А частіше вони самі завдяки віддаленому контролю повідомляють нас про можливі проблеми. Тому що ми самі не завжди встигаємо це робити. Та й обладнання у них не гірше, ніж у європейських виробників. Все ж Siemens є Siemens», – резюмує Кричковський.

«Агростар-Україна» планує збільшувати обсяги зберігання овочів, але поки спостерігає за ситуацією на овочевому ринку – від неї буде залежати, на які культури зробити ставку.

«Звісно, ми б хотіли мати холодильне обладнання для того, щоб якісно зберігати ранні сорти картоплі до весни, але тут ще треба рахувати, – завершує розповідь Іщенко. – Якщо «4 Стихії» запропонують нам системи з режимами для інших культур, на які ми, можливо, перейдемо, ми продовжимо працювати з ними».

 

 

З вентиляційнохолодильними системами зберігають моркву, буряк, капусту і цибулю

        Окрім зберігання картоплі, останнім часом почали встановлювати вентиляційнохолодильні системи і для зберігання інших овочів: моркви, столових буряків, капусти, цибулі.
        Про це журналу «Плантатор» розповів Олександр Шейко, директор ТОВ «4 Стихії», яке встановлює обладнання для зберігання овочів.
       «Використання такого (вентиляційонохолодильного) обладнання дозволяє забезпечувати рівномірну циркуляцію повітря в
       масиві продукції без застійних зон і в зимовий період значно економити на експлуатаційних витратах за рахунок використання зовнішнього холоду замість компресорного», – сказав він.
       За словами спеціаліста, замовник може перепрофільовуватися з картоплі на інший продукт і використовувати один і той
       самий склад під різні овочі в різні роки.

Картоплесховище вигідно будувати при обсягах понад 300 тонн

 

Будувати або переобладнувати картоплесховище необхідно при обсягах зберігання понад 300 тонн картоплі, підрахував Олександр Шейко, директор ТОВ «4 Стихії», яке виробляє обладнання для зберігання бульби.

Про це повідомляє журнал «Плантатор».

«Ринок чим далі, тим більше потребує професійного зберігання, – розповів він. –  Виробнику, який має менше ніж 300 т картоплі, сховище робити недоцільно, бо обладнання буде надто довго окупатися, та якщо обсяги більші — без сучасного картоплесховища не обійтися». 

Спеціаліст зауважив, що для якісного зберігання передусім слід забезпечити повітрообмін з видаленням продуктів життєдіяльності й належну температуру. За довготривалого зберігання для продовольчої картоплі треба забезпечити стабільні 4 °С, насіннєвої — 2 °С, чипсової — 6–8 °С. Третя умова правильного зберігання — вологість. Вона повинна триматися на рівні 85–92%. 

«Зрозуміло, що підтримувати всі ці параметри можна лише за допомогою устаткування», – підсумував Олександр Шейко.

 

РГС для зберігання лохини

Ягоди – корисний, але занадто примхливий продукт. Вони мають з’явитися на ринку в певний потрібний момент для того щоб задовольнити потребу споживачів і принести господарству максимальний прибуток. Однією з сезонних ягід, для якої бажано змістити точку реалізації є лохина. У цієї ягоди є періоди пікового збору (коли її на ринку надлишок) і періоди дефіциту, а також період закінчення сезону збору урожаю, під час якого відбувається дефіцит продукції на ринку і значне зростання ціни на лохину. Лохина зберігається відносно недовго. Для тривалого зберігання, температура ягід має бути дуже близькою до точки замерзання, а відносна вологість – максимально допустимо високою. В звичайній атмосфері при температурі близько 0°С і відносній вологості 90-92% лохину можна зберігати до 2-х тижнів. В регульованій атмосфері – 8 тижнів, а іноді і до 9-10 тижнів. Оптимальні умови зберігання залежать від сортів ягід, регіону вирощування, методу вирощування і інших факторів. Загальноприйнятими початковими рекомендаціями стосовно складу атмосфери для зберігання лохини можна вважати вміст в атмосфері 3% О₂ і 10% СО₂. Спеціально для зберігання чутливих сортів ягід Besseling розробила систему PFS (Pallet Fresh System). Вона дозволяє зберігати продукцію на піддонах в умовах контрольованої атмосфери і зберігати їх якість максимально довго.
Для невеликих партій товару, система PFS – ідеальне рішення. Різні види фруктів і ягід можуть зберігатися на піддонах після збирання в індивідуально підібраній атмосфері, що забезпечує високу якість продукції після зберігання. Система дуже гнучка: вона дозволяє один або кілька піддонів підключати до системи і виводити їх на режим або відключати і вивозити з камери зберігання, при цьому параметри на інших піддонах залишаться незмінними.

Система PFS складається з:
- системи вимірювання і управління; - піддона PFS (сам піддон, кришка, поліуретановий мішок);
- генератора азоту PSA;
- системи подачі вуглекислого газу з балонів;
- системи подачі стисненого повітря з компресора.

 

 

 

 

 

За відсутності професійного зберігання очікувати від овочів якості марно  

Інженерні можливості й виробнича база нашої компанії дозволяють створювати комплекси для охолодженн
і зберігання продукції різного обсягу, з використанням різноманітних  технологічних рішень. Останні наші
проєкти втілені у Вінницькій області для зберігання овочів борщового набору ТОВ «Органік Д» і
в Київський –– для овочевої продукції СК «Агробізнес». 

Особливістю цих комплексів є те, що на охолодження холодильне
компресорне обладнання працює в теплий період року. Коли восени зовнішні температури знижуються,
система перелаштовується на інший режим: компресори зупиняються (штучне вироблення
холоду припиняється) й використовується лише активна вентиляція. Це заощаджує електроенергію.
Такі системи від початку були технологічно пристосовані для зберігання картоплі. Ми їх оптимізували під
роботу з капустою, столовими буряками, морквою. 

Система управління обладнанням для оператора доволі проста. Оператор має задати основні параметри
в камері під час її завантаження, а потім відкоригувати для тривалого зберігання: приміром, 95%
вологості й 0,8 °С з діапазоном +/-0,3 °С. Подальший процес відбувається в автоматичному режимі,
відпрацьовуючи попередньо закладені програми. 

Компанія «4 Стихії» є вітчизняним виробником. Тобто всі вентиляційні й холодильні системи, а також
системи управління вироблені на наших потужностях у місті Вишневому Київської області.
Завдяки цьому ми можемо забезпечити повний сервісний супровід у гарантійний і післягарантійний
період. Основні комплектуючі –– компресори, теплообмінне обладнання, вентилятори, двигуни,
контролери тощо –– імпортуємо з Нідерландів та Німеччини. Коли в потенційного замовника виникає
питання, чому він має обрати нас, а не іншу компанію, яка пропонує в Україні подібні послуги, чи виникає
питання, як працюють наші системи, ми веземо його до нашої виробничої бази або на вже зданий
об’єкт, де за процесом зберігання можна спостерігати в дії та поспілкуватися з власником сховища.  

Раніше аграрії для зберігання здебільшого використовували старі приміщення, в які встановлювали
вентиляційне та холодильне обладнання. Нині є розуміння, що доцільніше відбудувати об’єкт із нуля.
Причина в тому, що вентиляційне й холодильне обладнання в обох випадках буде коштувати майже однаково.
А от, наприклад, облаштування підлоги –– доволі затратна справа. І є різниця, покласти її в старому
приміщенні (скажімо, покинутому корівнику), де через низьку стелю контейнери з овочами можна встановити
лише в два яруси, чи у новому, де в шість. У копійку стане й ізоляція стелі, бо чим вона нижча, тим більшу
площу потрібно взяти в роботу, аби вмістити той самий обсяг продукції. Отже, витрати в обох випадках
майже однакові, проте новобудова буде більш пристосованою, ефективною й зручною з логістичних міркувань.  

Фермерам є сенс звертатися до нас одразу після прийняття рішення про будівництво. Адже згодом може
виявитися, що помилка у розрахунках площі на пів метра в ширину чи довжину може позбавити можливості
поставити ще один ряд або ярус контейнерів і в результаті знизити собівартість зберігання. Ми завжди беремо
до уваги такі речі, бо від цього залежить розташування обладнання й розстановка контейнерів.
А те, як саме стоятимуть контейнери, забезпечує 30% успіху. 


Олександр Шейко
директор ТОВ «4 Стихії»

 

Розпочав свою роботу комплекс охолодження та зберыгання лохини
 

В цьому сезоні почалася експлуатація комплексу для охолодження та зберігання ЛОХИНИ.
Даний комплекс оснащений:
- промисловими системами холодопостачання на основі німецьких компресорів Bitzer та повітроохолоджувачів Guntner;
- системою примусового повітрообміну (Pre-cooling ) виробництва «4Стихії» для камери швидкого охолодження;
- системою управління, моніторингу і віддаленного доступу на основі  програмного забезпечення ТОВ «4Стихії».




Всеукраїнський ДЕНЬ КАРТОПЛІ 2020

27 серпня 2020 р. був проведений захід Всеукраїнський ДЕНЬ КАРТОПЛІ 2020,
де ми мали змогу представити наші послуги по забезпеченню овочесховищ обладнанням для зберігання: холодильні та вентиляційні системи.
Дякуємо організаторам за можливість приймати участь, та учасникам за проявлену зацікавленість і спілкування.

 




Оснащення заводу з заморожування ягід

В липні почав на повну потужність працювати завод з заморожування ягід.
Силами нашої компанії встановлено холодильне обладнання для всього комплексу:
- холодильну систему з насосною подачею фреону для скоро морозильного тунелю OCTOFROST з продуктивністю заморожування до 3 т/год.;
- обладнання для камер тривалого зберігання замороженої продукції;
- систему для швидкого охолодження і зберігання свіжих ягід;
- системи для промислового кондиціонування зон сортування і фасування продукції.